Ümit Hekimleri Derneği - Etiyopyalı Öğrenciler, Ülkelerine Giden Doktorları Güllerle Uğurladı

Ümit Hekimleri Derneği üyesi 40 kişilik doktor ekibi, sağlık taraması yapmak üzere İstanbul'dan Etiyopya'ya gitti. Türk doktorları, Türkiye'de tıp eğitimi gören Etiyopyalı üç öğrenci Atatürk Havalimanı'ndan çiçeklerle uğurladı.

Lütfi Ruhioğlu başkanlığında saat 18.30'da Addis Ababa'ya hareket eden gönüllü sağlık ekibinde, enfeksiyon hastalıkları, KBB, çocuk sağlığı ve hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, psikiyatri, göz hekimi, dermatolog ve diş hekimi gibi branşlarda uzman isimler bulunuyor. Doktorlar, 16-25 Ekim tarihleri arasında bir hafta boyunca Etiyopya'da sağlık taraması gerçekleştirecek.

Ümit Hekimleri Derneği Başkanı Lütfi Ruhioğlu, hem ülkeler arası diyalogu geliştirmek, hem de sağlık açısından hizmet vermek için gittiklerini söyledi. Etiyopya'da çok büyük bir kitlede sağlık sorunu bulunduğuna işaret eden Ruhioğlu, sağlık malzemelerinin bir kısmını kargo ile gönderdiklerini lazım olanları da oradan temin edeceklerini ifade etti.

Çocuk doktoru Hayri Gözlükgiller de, Etiyopya'daki çocukların en büyük problemini açlık sınırında olmaları olarak gösterdi. Çocuklarda protein yetersizliği, aşırı derecede karın şişliği, karaciğer ve böbrek yetmezliği olduğundan söz eden Gözlükgiller, ''Bizim yapmak istediğimiz sıvı kayıplarını yerine koymak, gerekirse antibiyotik, enfeksiyon kapanları tedavi etmek olacak. Sıtma, tifo, dizanteri olmak üzere bulaşıcı hastalıklar var''diye bilgi verdi.

Kadın Doğum Uzmanı Yıldız Tanrıseven daha önce de Afganistan'a gittiğini ancak Etiyopya'ya gitmeden önce yaptığı araştırma sonrası utanç duyduğunu belirtti. Avustralyalı jinekologların 1950'lerde bu ülkeye giderek fistül hastaneleri açtığını dile getiren Tanrıseven, geçte olsa bu utancı kapattığı için mutlu olduğunu söyledi.

Kadın Doğum Uzmanı Ebru Akça ise, Etiyopya'ya gidip sağlık hizmeti vermenin büyük bir fedakarlık değil işin bir ucundan tutmak olduğunu vurguladı.

Türkiye'de tıp ve diş hekimliği öğrenimi gören; Nurettin Hojeli, Muhiddin Nuri ve Taman Nebi isimli Etiyopyalı öğrenciler, ülkelerine sağlık hizmeti vermeye giden doktorları güllerle uğurladı.