Ümit Hekimler Derneği - Afganistan' a Giden Gönüllü Doktorlar, 4 Bin 600 Kişiyi Sağlık Taramasından Geçirdi

Afganistan' da ücretsiz 1 hafta sağlık taraması yapan 37 gönüllü Türk doktoru, 4 bin 600 kişyi sağlık taramasından geçirdi.

TİKA sponsurluğu ile Ümit Hekimleri ve Kimse Yok Mu Dernekleri tarafından Afgan halkına sunulan 1 hafta sağlık taraması sona erdi. Çeşitli branşlarda gerçekleşen sağlık taramasında 4 bin 600 hasta tedavi gördü. Sağlık taramasından faydalanan Diana Azizi, "Bana hem ilaç verdiler hem de muayene yaptılar. Şahsım ve Afgan halkı adına Türk kardeşlerimize özellikle doktorlarına teşekkür ediyorum.'' dedi.

Afgan halkına bir hafta boyunca sağlık taraması yapan Jinekolog Yıldız Tanrıseven son günlük taramasıyla ilgili, "Kadın doğum ile ilgili olan 30-40 hasta kadar baktık. Şu an kalan ilaçlarımızı toparlıyoruz. Bu ilaçlarımızı da TİKA'nın hastanesine bir kısmını yollayacağız. Bir kısmını da kardeş kurum okullarımızda revirleride bırakacağız. İnşallah iyi şeyler yaptığımız diye düşünüyoruz'' diye bilgi vererek duygusunu dile getirdi.

Doktor Fikret Ersoy, "Afganlılarda en çok hangi hastalıklar var?" şeklinde soruya, "Afganlılarda en çok kas rahatsızlıklarına rastladım. Kas ağrıları var. Daha çok enfeksiyon hastalıklıları var. Onun dışında çocuklarda isal. Erişkinlerde daha çok mide rahatsızlıkları var.'' diye yanıt Verdi.

Diğer bir hasta Seyid Muhibbullah ise, "Benim en çok başım ve bacağım ağrıyordu. Dolayısı ile ben de uğradım buraya ve gerçekten de gönüllü doktorların burda olmaları ve fakir halkın nabzını tutmaları için çok sevindim.'' diye konuştu.

Ümit Hekimleri Derneği Genel Koordinatörü Metin Topkaraoğlu, "Afganların ilk bize söyledikleri şeyler bize şunlar oldu: 'Biz sizi misafir olarak görmiyoruz. Biz sizi kardeş olarak görüyoruz. Kendi eviniz gibi burda hareket edin, gezin, işinizi yapın' ve her konuda yardımcı olacaklarını söylediler ve uğurlarken de çok güzel bize tören yaparak hediyeler vererek uğurladılar.'' dedi. Topkaraoğlu, Türkiye'de bulunan birçok gönüllü doktorun Afganistan'a gelerek ücretsiz sağlık taraması yapmak için derneklerine isim kaydı yaptırdığını söyledi. Topkaraoğlu, büyük bir grup oluşturarak 5 ay sonra tekrar Afganistan'a geleceklerini kaydetti.