Zaman Gazetesi - Türk Doktorlar Sağlık Taraması İçin Kabil' de!

Fedakar Türk doktorlar, dünyanın dört bir yanındaki muhtaçlara derman olmaya devam ediyor. Gönüllü hekimler, şimdi de Afganistan'ın başkenti Kabil'deki hastalara yardım elini uzattı.

Ümit Hekimleri Derneği, Kimse Yok mu Derneği ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından bu ülkede yapılacak sağlık taramasında görev alan doktorlar, Kabil'e ulaştı. İlk uğradıkları Uluslararası Afgan-Türk Kabil Kız Lisesi ziyaretlerinde öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandılar. Okulda konuşma yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Yıldız Tanrıseven, sağlık taramasına bugün başlayacaklarını belirtti. Öğrencilere hitaben ise şunları söyledi: "Bu ülkenin sizden beklentileri çok fazla. Siz de okuyarak, ülkenize ve milletinize yararlı birer doktor, hemşire olun."

Lise müdürü Ubeydullah Dinler ise kurumlarının 3 yıl önce dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün de katıldığı törenle açıldığını aktardı. 440 öğrencinin bulunduğu okulda eğitimin İngilizce yapıldığını, ayrıca aralarında Türkçenin de yer aldığı 5 yabancı dilin öğretildiğini anlattı. Önümüzdeki yıl ilk mezunlarını vereceklerini ifade eden Dinler, öğrencilerin genellikle tıp, hukuk ve mühendislik okumayı istediğini sözlerine ekledi.