Yaşamda Yeni Bir Dönem: "Menopoz"

Menopoz kadınların yaşam döngüsünün bir parçasıdır. Her kadın menopozu farklı yaşamaktadır. Bazıları için kadınlıklarında bir kısıtlama anlamına gelirken bazıları için de yeni bir özgüven dönemidir.

Durum ne olursa olsun menopoz, rahatsız edici semptomlara yol açan ve bazı hastalıkların gelişme riskini arttırabilen hormonal değişiklikler nedeniyle sağlığınıza özellikle özen göstermeniz gereken bir dönemdir.

Menopoz nedir?

Menopoz adet kanamasının son kez görülmesi olarak tanımlanabilir. Bir kadının menopozda olduğundan söz edebilmek için en az bir yıldır adet görmüyor olması gerekir.Menopoz sırasında kadınların seks hormonları olan estrojen ve progesteronun yumurtalardan üretilmesi kademeli olarak azalmaktadır. Özellikle estrojenler kadın vücudunda kilit bir işlev üstlenmektedir.Sadece doğurganlık ve üremeyi düzenlemekle kalmıyor aynı zamanda kemikleri sağlamlaştırmakta,damar sertliğine karşı korumakta,cildin esnekliğini muhafaza etmekte,bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Genellikle menopoz 45-50 yaşları arasında meydana gelmektedir.

Menopozun evreleri: Üç evreye ayrılmaktadır.

Premenopoz: Son adet döneminden5 ila 10 yıl önce başlamaktadır. Yumurtalıkların hormon üretimi kademeli olarak azalır.Artık her siklüste yumurtlama olmaz ve doğurganlık azalır.

Perimenopoz: Fiili geçiş dönem, olarak tarif edilebilir. Genellikle menopoz semptomlarıyla birlikte) son adet döneminden yaklaşık bir yıl önce başlar ve bir yıl sonra sona erer.

Postmenopoz: Perimenopozun sona ermesiyle başlar 60’lı yıllarda sona erer.

Menopoz Yaşını Etkileyen Faktörler:

Irk

Sigara kullanımı

Beslenme

Doğurganlık(doğum sayısı fazla olanlar geç giriyorlar)

Sosyal sınıf (yüksek sosyal gruplara mensup kadınlar geç oluyorlar)

Stres

Erken Dönem Menopoz Şikayetleri Nelerdir?

Sıcak basmaları

Terleme

Pişik yakınmalar: depresyon, uyku bozuklukları, konsantrasyon kaybı,ruh hali değişiklikleri,huzursuzluk,cinsel istek yitimi

Vajinal yakınmalar: kuruluk, ağrı, kaşınma, rahim ve vajen sarkması

Cinsel ilişki sırasında yakınmalar

Karıncalanma

Kas, eklem ve kemik ağrıları

İdrar yolları ile ilgili yakınmalar: idrar yaparken ağrı,sık idrara çıkma,gecede birden fazla idrara çıkma,doluluk hissi,tekrarlayan ve kronikleşen alt idrar yolu enfeksiyonu,idrar tutamama

Cilt değişiklikleri: ciltte kuruma, incelme ve küçük travmalara duyarlı hale gelme, kırışma

Geç Dönem Menopoz Şikayetleri Nelerdir?

Osteoporoz (kemik erimesi)

Kalp-damar hastalıkları

Alzermer (unutkanlık) hastalığı