Kadın Sağlığını Tehlikeye Atan İnanışlar

Hayatımızın her alanında olduğu gibi kadın hastalıkları ve doğum konusunda da halkımızın inandığı bazı yanlış düşünüşler var ki sorgulanmadan kabul edildiğinde bazen üzücü sonuçlar doğuruyor. Bunlardan bazı örnekler sunacağım.

Doğum Kontrol Hapları Kadını Adetten Keserek Menopoza Sokar

Doğum kontrol ilaçları her kullanan kadında adet miktarını ve süresini azaltır .Bu beklenen ve istenen bir etkidir.Hap bırakıldığında tekrar normale döner.Adet miktarı ve süresi ile menopoz arasında bir ilişki yoktur.Doğum kontrol hapları menopoz yaşını etkilemez.

Doğum Kontrol Haplarının Genç Kızlarda Kullanılması İlerde Kısırlığa Yol Açar

Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz, genç kızlarda tedavi amaçlı kısa ve uzun süre kullanılabilinir.

Doğum Kontrol Haplarının Gebelikten Koruyuculuğu Hemen Başlamaz, Bırakıldığında Hemen Hamile Kalınmaz

Doğum kontrol ilaçları adetin ilk günlerinde başlandığında hemen koruyuculuğu başlar ve bırakıldığında da koruyuculuğu kalkar.

Doğum Kontrol Hapları 35 Yaş Üzeri Kadınlarda Kullanılmaz

Doğum kontrol hapları sağlık sorunu olmayan kadınlarda menopoza kadar kullanılabilinir; ancak 35 yaş üzeri sigara içen kadınlarda kullanılmamalıdır.

Vajinanın İç Kısmınında Su veya Sabunla Temizlenmesi (Vajinal Lavaja) Hijyen için Gereklidir

Vajinada bulunan doğal floraya ait faydalı mikroorganizmalar asit üreterek vajinal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Temizlik amaçlı yapılan lavaj ile bu bakterilerin uzaklaştırılması tam tersine florayı bozarak,vajinal enfeksiyona yol açar.

Ameliyatta Rahmin Alınması Erken Menopoza Neden Olur ve Cinsel Hayat Biter Mi?

Rahmin alınması yalnızca adet görmeyi ve çocuk doğurmayı engeller, yumurtalıklar alınmadığı sürece kadının menopoz yaşı etkilenmez.Rahim ile vajina çoğunlukla karıştırılarak aynı organ olduğu sanılmakta ve alındığında artık cinsel ilişki olamayacağına yanlış olarak inanılmaktadır.Rahmi alınan kadının cinsel fonksiyonları ve cinsel ilişkisi etkilenmez.

Rahmimde Ur Var, Kanser Mi Oldum ?

Kadınlarda çok sık görülen myomlar, ur diye adlandırılmakta;’rahmimde ur var ‘denilmektedir.Bunu duyan her kadın kendi dil kültürüne göre kanser olduğunu sanmakta ve paniklemektedir.Halbuki;rahim uru denilen myomlar,son derece masum,kadınların%20-25’inde görülebilen ve bir şikayet yapmadığı sürece tedavisi gerekmeyen oluşumlardır.Rahim duvarındaki kas dokularının büyümesi yumru oluşturmasıdır.Bir kadın myom ile gebe kalabilir,doğurabilir.Teorik olarak bir myomun kanserleşme ihtimali bin’de 1 gibidir.