Genital Akıntılar Hakkında Neler Biliyorum?

Hemen hemen bütün kadınlar yaşamlarının herhangi bir döneminde vajinal akıntı dediğimiz vajinitle karşılaşırlar ve bir çok kadın bu tatsız deneyimi bir kereden daha fazla yaşar. Vajinit çok sık görülen bir rahatsızlıktır,fakat her zaman tedavisi kolay olmayabilir.

Vajinit kadınların dış genital organlarında ve civarında yanma veya kaşınma belirtilerine yol açabilen bir vajinal rahatsızlıktır. Bu hastalığa bağlı olarak kokulu veya kokusuz olabilen vajinal akıntıda bir artış görülebilir.Vajinit,genellikle önemsizmiş gibi görünse de herhangi bir belirtide hekime başvurmada yarar vardır.Eskiden kullandığınız ilacınızı veya arkadaşınızın ya da eşinizin reçetesindeki ilacı kullanarak kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmayın.Vajinal enfeksiyonunuzun etkeni farklı olabileceğinden,daha önceki bir enfeksiyondan kalmış olan ilacı kullanmayın.Ayrıca bir kadında aynı anda birden fazla enfeksiyon bulunması seyrek rastlanan bir durum değildir.

Vajiniti Önlemek İçin İpuçları:

Genital organınızın civarını mümkünse kuru tutmaya çalışın.

>Pamuk hava geçirmeye izin verdiği için pamuklu ve dar olmayan iç çamaşırı giymeye çalışın

Genital organın civarını günde bir defa bu bölge için uygun bir sabunla veya suyla yıkamak ve kuru tutmak, temizliğin sağlanması için gereklidir.

Barsak hareketlerinden sonra ,yıkanma işlemini daima vajinadan geriye doğru,önden arkaya doğru yapın. Bu barsak mikroplarının vajinaya geçmesini önler.

Vajinanızın iç kısmını yıkamayın, yıkanırken vajinanıza parmağınızı sokmayın.Zararlı mikropları uzaklaştıran yararlı bakterileri vajinadan uzaklaştırabilir.

Deodorant spreyler kullanmayın. Bu spreylerde hassas olan genital organ dokusunu tahriş edecek kimyasal maddeler bulunur.

Eşinizin akıntısı veya genital organında yarası olup olmadığından haberdar olun, gerekli tedaviyi almasını sağlayın.

Herhangi bir neden den dolayı antibiotik kullandınız ise vajinit olmaya adaysınız. Çünkü antibiyotikler,aynı zamanda vajinayı, mantar hastalığından koruyan doğal dengeyi bozarak mantarların çoğalmasına sebep olurlar.

Hamilelik döneminde veya adet dönemi öncesinde ve sonrasında mantar hastalığına yakalanma riskiniz hormonal değişikliklerden dolayı artmaktadır.

Şeker hastalarında vajinal enfeksiyonlar daha sık görülür.

Vajinal dokuların zedelenmesine yol açabilecek tampon kullanımı ve kayganlık sağlanmadan kurulan cinsel temas mantar enfeksiyonunun görülmesine neden olabilir.