Gebelik

Hemen herkesin bildiği gibi gebelik döneminde adet kanaması olmaz. Dolayısıyla gebelikten şüphelenmemizi sağlayan ilk bulgu adet döneminin gecikmesidir. Normal bir gebelikte adet gecikmesinin yaklaşık beşinci gününde kanda, onuncu gününde idrarda gebelik testi sonuç verebilir. En uygun olanı gecikmenin onuncu günü civarı bir doktora başvurup eğer ultrason şansı var ise bu muayene ile gebeliğin doğrulanmasıdır. Gebelik testinin olumlu çıkması vücutta gebeliğin varlığını gösterir ancak gebelik kesesinin yeri ve gebeliğin sağlıklı oluşu ultrason ile saptanır.

‘Üste görme’ şeklinde tanımlanan gebelik döneminde adetlerin devam etmesi olayında kanama çok daha hafif ve normalden farklı olarak yaşanır. Gebelikte oluşacak kanamalar masumiyeti ispatlanana dek düşük tehdidi sayılacağından böyle bir kanamayı da ancak doktor zararsız olduğunu söylediğinde önemsememek mümkündür.

Gebenin ve ailenin psikolojisine bakacak olursak, genelde gebelik ve doğum olayı istenen ve kutlanan, neşe ile karşılanan bir olaydır. Ancak gebelik istenmiyorsa ya da aile içinde sorunlar varsa, gebeliği kabullenmek ve zorlukları ile baş başa çıkmak aileyi yıpratabilir. Bu yüzden aile planlaması, yani istenilen zamanda, bakabileceğimiz kadar çocuk sahibi olmak çok önemlidir. Annenin karnında bir başka canlıyı büyütmesi ve olayı kontrol edememe duygusu, o zamana kadar kafasında oluşturduğu annelik şefkatinin sandığı gibi birden kendinde oluşamadığını düşünmek, gelişen gebelik ile birlikte doğum eylemi ya da ameliyat korkusunun gelişmesi, diğer hanımların başlarına gelenleri iyi niyetli olarak paylaşarak gebeyi korkutması gibi nedenlerle gebenin duyguları değişkenlik gösterebilir. Yine gebelikle değişen hormon durumu, istenen gebeliklerde bile kolay ağlama, alınganlık, depresyon geçirmiş olan kadınların, gebelik öncesi bir psikiyatrist ve jinekoloji uzmanına veya aile hekimlerine danışmaları uygun olacaktır. Depresyon ilaçları gebelik döneminde kullanılmayacağından birlikte yapılacak bir planla, duygu durumu düzeltildikten sonra gebeliğe hazırlanmak daha uygun olacaktır.