Gebelikte Sık Sorulan Sorular

Gebeliğin başlangıcında fiziksel değişiklikler sizi rahatsız etse de, sağlığınızı veya bebeğin sağlığını tehlikeye sokmaz. Her gebelik kendi içinde ele alınır. Siz aşağıda yazılan sorunların hepsi veya bazısı ile karşılaşabilirsiniz.Belirtilerin ne olduğunu ve kendinizi rahat hissetmek için bunlara karşı ne yapacağınızı bilirseniz gebeliğiniz o kadar rahat geçecektir.

Gebelikte jinekolojik(vajinal) muayene yapılması düşüğe yol açar mı?

Hamilelik döneminde vajinal muayene ve ultrason yapılmasının böyle bir etkisi yoktur. Bazen çok erken gebelikler ancak vajinal ultrason ile görülebilir, dış gebelik ekarte edilebilir. Düşük nedenlerinin en büyük sebebi bebeğe ait sakatlıklardır,vajinal muayene bunu etkilemez.

Gebeler havaalanlarındaki dedektörlerden geçebilirler mi?

Havaalanında içinden geçtiğimiz dedektörlerde radyasyon yoktur, bunlar metal dedektörlerdir. Gebeler bu metal dedektörlerden geçebilirler.

Gebeler bol yemelidir, istediği bir şeyi yemez ise bebeğin bir tarafı noksan olur?

Bizim kültürümüzde gebeler ‘cam bir fanusa alınarak’gezme, dolaşma, kalkma düşük yaparsın diyerek bir yandan hareketliliği kısıtlanırken; öte yandan ‘sen hamilesin, aşırı yemelisin’ denilmektedir. Bunun sonucunda hamileler aşırı kilo almakta,bebek 3-4 kilo doğduğu halde geriye kalanlar kadına kalmaktadır.Aslında gebelikte normal hayata devam edilmelidir.Anne adayı istediği şeyi yiyemeyince bir uzvu eksik olmaz ya da bebeğin sağlığı tehlikeye girmez.Her istediğini yemelisin düşüncesi aşırı kilo almaya,zor doğuma neden olur.

Gebelik de aşı yapılabilir mi?

Gebelikte tetanoz aşısı yapılabilinir. Eğer son 5 yıldır tetanoz aşısı yapılmamışsa; anne adayı ile ilk karşılaşmada- tercihan 5.aydan sonra-ilk doz, bundan sonra en az 4 hafta sonra 2.doz aşı yapılır. 3.doz aşı doğumdan 6 ay sonra tekrarlanır. Böylece anne ve doğacak bebekler 10 yıl süre ile bağışıklık kazanırlar. Kızamık, kabakulak, kızamıkçık aşıları gebelikte kesinlikle yapılmaz.

Kendimi son dönemlerde çok sakar olarak görüyorum ve düşüp bebeğime zarar verecekmişim gibi endişe duyuyorum. Bir bozukluk mu var?

Hissettiklerinizin tümü normaldir. Gebeliğin ilerlemesiyle vücut şekli ve denge merkezinde değişiklikler olur. Bebek doğduktan sonra eski halinize döneceksiniz. Düşerseniz, büyük olasılıkla bebeğiniz zarar görmeyecektir. Düşme, bebeğinizden önce ilk başta size zarar verir. Düşmeden sonra bebeğin sağlığından dolayı endişe duyuyorsanız doktorunuza danışınız. Denge noktanızın değişmesi nedeniyle topuklu ayakkabı giymeyin. Tersine düz ve ortopedik ayakkabılar giyin.

Dişlerimi fırçalarken neden dişetlerim kanıyor?

Vücudunuzdaki diğer mukoz membranlar gibi diş etlerinize de gebelik sırasında fazla kan akımı olmaktadır. Bunun sonucu olarak diş etiniz şişer ve her fırçalamada kanama eğilimi olabilir. Ağrı ve kızarıklık gelişmediği sürece endişelenecek herhangi bir durum yoktur.

Gebelik öncesinde hiç burnum kanamamıştı, fakat şimdi devamlı kanıyor, Ne yapabilirim?

Burun kanaması, vücudunuzda mukoz membranlara artmış kan akımı sonucudur. Bu değişiklikler rahatsız edici ölçüde değilse sizin ve bebeğinizin sağlığına zarar vermez.

Bol bol sıvı alın. Burun sekresyonlarını yumuşatmak için evinizde nemlendirici bulundurun ve tahrişi önlemek için burnunuzu çok yavaş temizleyin.

Burun kanamasını durdurmak için oturun, burnunuzu hafif öne eğerek, burun deliklerinizi birkaç dakika sıkıp tekrar serbest bırakın. Bunu birkaç defa uygulayın, eğer durmazsa doktorunuza danışın.

Gebelikte neden bacak krampları oluşur.

Genellikle geceleri oluşur ve bazen uykudan uyandıracak kadar şiddetlidir. Bacak kramplarının gerçek nedeni belli değildir. Fakat kalsiyum alımındaki yetersizlik, yorgunluk veya sinirler üzerine rahimin yaptığı basınç ağrıya neden olabilir. Bacak krampları sizi çok rahatsız ederse, kalça kaslarınızı gerici egzersizler yapın. Dizinizi gererek hafifçe yukarı kaldırın. Uzun süre oturmaktan veya uzun süre yürümekten kaçının. O bölgeye sıcak uygulamalar rahatlatıcı olabilir.

Hamilelerin sırt ve kalça bölgelerinde neden ağrılar olur?Hamilelerin sırt ve kalça bölgelerinde neden ağrılar olur?

Gebelik sırasında kalça bölgesindeki kemiklerin arasındaki eklemler yumuşayıp gevşerler. Bunlar doğum sırasında bebeğin bu bölgeden geçebilmesi için bir hazırlıktır. Rahimin ağırlığı arttıkça,ağırlık merkezinin de yeri değişir.Bunun sonucu olarak zamanla ve belki hiç farkında olmadan,vücut şekliniz ve yürüme şekliniz değişir.Ağırlık merkezindeki bu değişiklik sırt ağrılarına sebep olur.

Sırt ağrısını azaltmak için, oturmanıza, kalkmanıza ve yürümenize dikkat etmelisiniz. Doğru duruş egzersizleri yapın, omuzlarınızı geride tutun.

Yatarken veya dinlenirken dizleriniz ve kalçalarınız kıvrılı şekilde, bir tarafa bakacak şekilde yatın. Dizlerinizin arasına ve karnınızın altına yastık yerleştirin. Bu pozisyon alt sırt bölgesindeki basıncı ortadan kaldıracaktır.