Kupa Uygulama ( Hacamat )

HACAMAT TIBBİ BİR İŞLEMDİR. SAĞLIK BAKANLIĞI BU TEDAVİ YÖNTEMİNİ YANLIZCA HEKİMLERE TESLİM ETMİŞTİR.HACAMATIN YETKİLENDİRİLMİŞ MERKEZLERDE YAPILMASI YAN ETKİ VE KOMPLİKASYONLARA KARŞI GÜVEN OLUŞTURACAKTIR. YAPILMASI İSLAM DİNİ (Peygamber Efendimiz) TARAFINDAN DA TAVSİYE EDİLMİŞTİR.

Tıbbi Hacamat binlerce yıllık geçmişi olan, hiçbir yan etkisi olmayan tedavi yöntemlerinden biridir. Hacamat (kupa terapi ) vücudun normal yollarla dışarı atamadığı, cilt altında damarda dolaşmayan, vücudun dışarı atamadığı ağır metaller, serbest radikaller,toksinler,biriktiği noktada ilgili organın beyin ile iletişimini sağlayan sinirleri tıkayan enerjisi bitmiş kanın vakum ve mikro kesikler yardımı ile vücuttan atılması işlemidir. Hacamat tedavisinin temel ilkesi, biriken bu maddeleri belli aralıklarla dışarı alarak vücudu temizlemektir.

Özel vakumlu kupalar ile kan alma yöntemi olan hacamat, damardan kan alma yönteminden tamamen farklı bir uygulamadır. Hacamat uygulanan bölgede mikrosirkülasyon artarak kan ve dokulardan toksinlerin atılmasını sağlar. Hacamatın yapıldığı bölgelerde bulunan akupunktur noktalarının da ciddi bir uyarılması neticesinde farklı etkileri ortaya çıkar. Vücuttan kan çıkması nedeniyle yeni kan üretim merkezleri harekete geçer. Organların yansıması bulunduğu noktalara yapılan uygulama ile gerek arterio-venöz gerekse lenfetik dolaşım düzenlenmekte, böylelikle o organın üzerindeki stres azalır. Akupunktur noktalarına yapılan uygulama ile bütün sistemin düzenlenmesi ve organlar arası enerji dengesi sağlanarak tedavi edici etki oluşur. Klinik çalışmalar ile ispatlanmış bir faydası da vücudun ürettiği tabii kortisonun artmasıdır. Bu da hacamat sonrası ağrılı durumların azalmasını hatta ağrıların yok olmasını sağlamaktadır. Hacamat aynı zaman da vücudun iyileştirme sistemini uyarır. Organlarda kapsamlı bir temizlik yaparak tüm vücutta tam bir detoks görevi üstlenir.

HACAMATIN (KUPA TERAPİ) TARİHÇESİ

Hacamat kadim bir geleneksel tıp uygulamasıdır.5000 yıllık tarihi olan hacamatın Sümer ve Akadlar dönemine kadar uzanan tarihi bulgular mevcuttur.Hipokrat ve İbni Sina gibi hekimlerin Tıbbi uygulamalarında koruyucu sağlık uygulamasıdır.Eski Mısır piramitlerinde bile hacamat uygulanırken gösteren resimler bulundu.

Hacamat Avrupa ve Amerika da da aktif olarak kullanılmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde de 2004 yılında sağlık sistemine entegre edilmiştir. Aynı zamanda birçok klinikte ve hastanelerde hacamat uygulaması yapılıyor. Amerika da 2008 yılında hacamat yani kupa terapisi sağlık sistemine entegre edilmiştir. Türkiye de ise Sağlık Bakanlığı bünyesinde Tamamlayıcı Tıp Daire Başkanlığı kuruldu. 2014 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı belli Üniversitelerde Tıp Doktorlarına ve Diş Hekimlerine seminerler vererek hacamat (kupa terapi) sertifikası vermeye başladı.

NEDEN HACAMAT YAPTIRILMALIDIR

Sünneti seniye amaçlı

Tedavi amaçlı. Lokal bölgelere

Korunma amaçlı ( Hastalıklardan veya manevi rahatsızlıklardan korunmak) .Baş,sırt,bel ve baldır bölgelerine

HACAMAT YAPTIRMANIN YAŞI CİNSİYETİ YOKTUR. İSTEYEN HERKES HACAMAT YAPTIRABİLİR.

HACAMAT KİMLERE YAPILMAZ

2 yaş altı ve 70 yaş üstü kişilere

Organ nakli olmuş immün süpresif tedavi gören kişilere

Regl dönemindeki kadınlara

Hemofili grubu hastalara veya anti koagulan alan kişilere

Hipotansif hastalara

Ameliyat nedbesine,nevüslerin(ben) ve varislerin üzerine yapılmaz

HACAMATIN RİSKİ VARMIDIR

Hacamat tamamen doğaldır. Can yakıcı bir acı vermez.Bilinen ve tanımlanmış bir riski yoktur.

HACAMAT NASIL UYGULANIYOR

Öncelikle ilgili bölgeye (toksinler en çok sırtta biriktiği için genellikle ilk seans sırt bölgesi oluyor) tek kullanımlık kupalar yerleştirilip vakum etkisi elde edilir. Peşinden de steril bistüri ile mikro kesilerle epidermiste çizikler oluşturulur.Kupalar tekrar kapatılarak dışarıya çıkan toksinlerle dolu kirli kan beden dışına alınır.15 dakika kadar süren bu işlem sonucunda bölge steril olarak kapatılır.

Hacamatta atılan çizikler o kadar küçüktür ki anında kuruyarak kapanır ve aynı gün iyileşir.

Hacamat kişinin rahatsızlığına göre hekim tarafından belirlenen bölgelerden yapılır.

Bu bölgeler ;

Kafatası arkası ( Can Kurtaran);Ruh hastalıklarına, psikolojik hastalıklara,kulak diş ağız,burun ve baş ağrısı,egzama,sedef ve saç dökülmesi ve yeni oluşmuş katarkt da..

Kulakların arkası (ahdayn);kbb,göz ,diş hastalıkları ,karaciger ve safra kesesi sancılarına

Ensede C7; tüm vücudun ana çakrası

Omuzlar; Akciger hastalıkları, yüksek tansiyon,baş ağrısı ve baş dönmesi,boyunda kireçlenme,kol omuz ağrıları

Kürek kemiklerinin arası; KAHL ve KALP bölgesi

Kürek kemiklerinin altı; Karaciğer,pankreas,mide

Bel; İdrar kaçırma,bel fıtığı,böbrek,barsaklar

Kuyruk Sokumu; Prostat,fil hastalığı,basur,ve kadın hastalıkları

HACAMAT NE ZAMAN YAPILIR

Sünnete uymak niyeti ile ve bize emanet olan vücudumuzun sağlığına kavuşması için yaptıracağımız hacamat bir ibadet değeri taşır. Onun için de tavsiye edilen günlerde yapılmasının daha uygun olacağı kanaatindeyim. Ayın ilk yarısından sonra (dolunaydan sonra) med-cezir olayında suların ayın çekim gücüne göre gidip gelmesi gibi, damarlardaki kan da çoğalmakta ve kan dolaşımının hızında artma meydana gelmektedir. Hadislerde mevcut tavsiye ve bilgilerin, dönemlerindeki tıp alimlerinin de tespitleriyle uyum içinde bulunduğunu ,mesela bu alimlerin kanaatine göre ayın hareketlerine bağlı olarak bu zamanlar da kan basıncının arttiğı, ay ortası ve onu takip eden haftanın hacamat için en uygun zaman olduğunu, acil durumlar hariç bu zaman dilimi içinde hacamat olmanın daha faydalı olacağını söylemektedir. Hacamat konusunda 70 şe yakın hadis vardır. Bu hadislerde en uygun günlerin Kameri ayın 17.19.21. günleri olduğu ve Cuma ,cumartesi, Çarşamba günleri hacamat yapılmaması tavsiye edilmektedir.

HACAMAT OLMADAN ÖNCE YAPILMAMASI GEREKENLER

En az bir gün önceden hayvansal gıdalar yenilmemelidir.

Bir gün önceden cinsel temas da bulunulmamalıdır.

İşlemden 3-4 saat öncesinde aç olunmalıdır.

HACAMAT İŞLEMİNDEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

En az bir gün hayvansal gıdalar ve ağır gıdalar yenilmemelidir.

Hacamattan sonra 3 veya 4 saat uyunmamalıdır.

Hacamattan sonra bir gün duş alınmalıdır.

HACAMAT HANGİ SIKLIKLA YAPILIR ?

Hacamat seansları kişinin yaşına ve hastalığının derecesine göre değişmektedir. 1000 yıl önce dünyaca ünlü Tıp dehası İbni Sina-Tıbbın Kanunu- isimli kitabında yılda en az 2 veya 3 kez hacamat yapılaması gerektiğini söylemiştir. O zamanlar da insan yaşantısı tamamen fıtri ve doğaldı. Şimdi ise yediğimiz içtiğimiz herşey ilaçlardan ve hormonlardan ibarettir. Örneğin renklendirilmiş meyve suları ,GDO lu ve hormonlu yiyecekler,egzos dumanları, klorlu içme suları gibi vs..

İki hacamat seansı arasında en az 21 gün olmalıdır( aynı bölgeye uygulama yapmak için).

Koruyucu hekimlik olarak yılda en az iki defa mevsim başlarında hacamat yaptırmak genel sağlığımızı korumak için faydalıdır.Kronik hastalıkları ve ciddi rahatsızlıkları olan kişiler ayda bir kez olmak şartıyla en az 4-5 seans hacamat yaptırmakla faydasını görebilirler.

ÇOCUKLARDA HACAMAT

Hacamat yapılan çocuklarda fiziksel gelişmelerinde, iştahlarında ,derse konsantrasyonlarında,ezber güçlerinde, davranış bozukluklarında, hiperaktivitelerin de azalma ,alt ıslatma sorunlarının ortadan kalkması gibi olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir.

Çocuklarda yapılan hacamatta alt sınır 2 yaş dense de, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerde 45 günlük bebeklere dahi yapıldığı, çıkarılan 2-3 damla kanın bile bebeğin daha huzurlu olmasına faydası olduğunu gözlemlenmiştir.

Olimpiyatlar daki ABD ve Çin yüzme milli takım yüzücülerinin performanslarını arttırmak için Kupa terapisi ile garanti altına aldıklarını hepimiz gözlemledik.

ABD da Hollywood ve sanat dünyasındaki starların da başvurdukları sağlık uygulaması olan Kupa terapisini uygulayan starlardan biriside Britney Spears.